Լեհաստանի իշխանությունները սկսել են միլիարդավոր եվրոների սպառազինություն գնել և երկրի բնակչությանը նախապատրաստել հնարավոր ռազմական հակամարտության։ Այս մասին հայտնում է Politico ամսագիրը։
«Այժմ Լեհաստանը Հյուսիսատլանտյան դաշինքում պաշտպանության ամենամեծ ծախսերն ունեցող երկիրն է՝ ՀՆԱ-ի 4,7 տոկոսը։ Ամենամեծ բանակն ունի ԵՄ երկրների շարքում եւ միլիարդավոր եվրո է ծախսում ինքնաթիռների, հրթիռների, տանկերի, հրետանու եւ այլ սպառազինությունների վրա։ Այժմ ճակատամերձ պետությունն իր բնակչությանը նախապատրաստում է պատերազմի», - հայտնում է պարբերականը։
Լեհաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վեսլավ Կուկուլան պարզաբանել է, որ ռազմական հակամարտության առաջացման դեպքում հանրապետությունը «չի ունենա այնպիսի ռազմավարական անդունդ, ինչպիսին Եվրոպական որոշ այլ երկրներ»:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները մտադիր են հատուկ ծրագրեր մշակել բնակչությանը «կիբեռանվտանգության կամ բժշկական պատրաստության հիմունքների» ուսուցման համար: