Միացյալ Նահանգները կասեցրել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունում վճարումները, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով առևտրի ոլորտի աղբյուրները։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նահանջում է համաշխարհային ինստիտուտներից, որոնք, ըստ նրա, հակասում են նրա «Առաջին հերթին Ամերիկա» տնտեսական քաղաքականությանը, հայտնում են լրատվամիջոցները։
Այն նախատեսում է դուրս գալ որոշ կազմակերպություններից, օրինակ՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից, և կրճատել է ներդրումները մյուսներին՝ դաշնային ծախսերի լայն վերանայման շրջանակում:
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունն արդեն տուժել է, քանի որ 2019 թվականին՝ Թրամփի առաջին ժամկետում ԱՄՆ-ն արգելափակել է նոր դատավորների նշանակումը երկրի բարձրագույն վերաքննիչ դատարանում, որի հետևանքով առանցքային վեճերի նրա կարգավորման համակարգը միայն մասամբ էր գործում:
Վաշինգտոնը ԱՀԿ-ի վերաքննիչ մարմնին մեղադրել է առևտրային վեճերը քննարկելիս իր դատական լիազորությունները գերազանցելու մեջ:
Ժնևում գործող Առևտրային կազմակերպության տարեկան բյուջեն 2024 թվականին կազմել է 205 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ (232,06 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
Ըստ ԱՀԿ-ի հրապարակայնորեն հասանելի փաստաթղթերի՝ Միացյալ Նահանգները պետք է վճարի այդ գումարի մոտ 11%-ը՝ հիմնվելով համաշխարհային առևտրի իր բաժնեմասին համաչափ գանձումների համակարգի վրա:
ԱՀԿ-ի բյուջեի հարցով նիստում մարտի 4-ին ԱՄՆ ներևկայացուցիչը նշել է, որ իր վճարումները 2024 և 2025 թվականների բյուջեներին կասեցվել են՝ մինչև միջազգային կազմակերպություններին կատարած ներդրումների վերանայումը, և որ նա կտեղեկացնի՝ ըստ ԱՀԿ-ին արդյունքի մասին չճշտված ամսաթվի:
Գործակալության աղբյուրներից մեկը հաստատել է իրենց տեղեկությունը և հայտնել, որ ԱՀԿ-ն «պլան Բ» է մշակում ֆինանսավորման երկարատև դադարի դեպքում՝ չմանրամասնելով։
ԱՀԿ-ի խոսնակ Իսմայիլա Դիենգը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի ներդրումները ճանապարհին են, սակայն «կասեցվել են միջազգային գործակալություններին բոլոր վճարումների կասեցման պատճառով»:
«Որպես կանոն, ժամկետանց պարտքերը կարող են ազդել ԱՀԿ քարտուղարության օպերատիվ ներուժի վրա:
Սակայն Քարտուղարությունը շարունակում է խելամտորեն կառավարել իր ռեսուրսները և ունի ծրագրեր, որոնք նրան հնարավորություն կտան գործել ցանկացած չմարված պարտքի պատճառով առաջացած ֆինանսական սահմանափակումների շրջանակում»,-ընդգծել է նա: