Մարին Լը Պենը իր դեմ դատարանի որոշումը քաղաքական է անվանել, որի նպատակն է թույլ չտալ իրեն մասնակցելու նախագահական ընտրություններին։
Ֆրանսիական ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Մարին Լը Պենը, ինչպես նաև այս կուսակցությունից Եվրախորհրդարանի ութ պատգամավոր և 12 խորհրդարանական օգնական մեղավոր են ճանաչվել Եվրախորհրդարանի միջոցների յուրացման գործով։ Նրանք մեղադրվում էին Եվրամիության միջոցները յուրացնելու և կուսակցության գաղտնի ֆինանսավորման համար՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորների օգնականների ֆիկտիվ աշխատանքի ընդունելու միջոցով։ Այս մեղադրանքի համար առավելագույն պատիժը մինչև տասը տարվա ազատազրկումն է։ Ընդհանուր վնասը գնահատվում է գրեթե 7 միլիոն եվրո։
Լը Պենը դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման, որից 2-ը՝ պայմանական, 2-ը՝ էլեկտրոնային թևնոց կրելու պահանջով:
Այս որոշումը կայացրել է Փարիզի ուղղիչ դատարանը երկուշաբթի՝ մարտի 31-ին, Լը Պենին արգելել են առաջադրել իր թեկնածությունը պետական պաշտոնների համար: Այս պատժամիջոցը պետք է ուժի մեջ մտնի դատարանի որոշման հրապարակումից անմիջապես հետո, նույնիսկ եթե Լը Պենը բողոքարկի։ Այսպիսով, քաղաքական գործիչը չի կարողանա որպես թեկնածու հանդես գալ 2027 թվականի նախագահական ընտրություններում։
2024 թվականի նոյեմբերին դատախազները Մարին Լը Պենի համար պահանջել եներկու տարվա ազատազրկում, ինչպես նաև երեք տարվա պայմանական ազատազրկում, 300,000 եվրո տուգանք և հինգ տարով ընտրություններին մասնակցելու արգելք։